Artykuł sponsorowany

Czym dokładnie jest blepharoplastyka?

Czym dokładnie jest blepharoplastyka?

Blepharoplastyka, czyli operacja plastyczna powiek, zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Wiele osób decyduje się na ten zabieg, aby poprawić swój wygląd i pozbyć się oznak starzenia. W artykule omówimy na czym polega blepharoplastyka, jakie są jej rodzaje oraz jak wygląda proces rekonwalescencji po zabiegu.

Rodzaje blepharoplastyki i ich zastosowanie

Chirurgia powiek może być przeprowadzana w różnych celach, zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Blepharoplastyka górna ma na celu usunięcie nadmiaru skóry z górnej powieki, co może pomóc w poprawie widzenia u osób z opadającymi powiekami. Blepharoplastyka dolna natomiast usuwa nadmiar skóry i tłuszczu z dolnej powieki, co redukuje worki pod oczami i zmniejsza oznaki starzenia. W niektórych przypadkach pacjenci decydują się na oba rodzaje zabiegu jednocześnie, aby uzyskać najlepszy efekt estetyczny.

Przebieg zabiegu plastyki powiek

Zabieg chirurgii powiek we Wrocławiu przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, choć w niektórych przypadkach może przebiegać w znieczuleniu ogólnym. Przed operacją pacjent konsultuje się z chirurgiem, który ocenia stan powiek i omawia oczekiwania oraz możliwe rezultaty zabiegu. Następnie lekarz wykonuje precyzyjne nacięcia w naturalnych fałdach skóry, aby usunąć nadmiar tkanki i ewentualnie przemodelować mięśnie powiek. Po zabiegu pacjent zostaje pod opieką medyczną przez kilka godzin, a następnie może wrócić do domu.

Rekonwalescencja po plastyce oczu

Proces gojenia po blepharoplastyce trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni. W pierwszych dniach po zabiegu, pacjent może odczuwać lekki ból oraz obrzęk w okolicy oczu. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, takich jak unikanie wysiłku fizycznego, stosowanie okładów chłodzących oraz unikanie ekspozycji na słońce. Wizyty kontrolne u chirurga pozwolą na monitorowanie procesu gojenia i ewentualne korekty.

Potencjalne ryzyka i powikłania związane z zabiegiem

Jak każdy zabieg chirurgiczny, również blepharoplastyka wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Wśród najczęściej występujących można wymienić krwawienie, zakażenie, blizny czy trudności z zamknięciem oka. Dlatego ważne jest wybranie doświadczonego chirurga oraz przestrzeganie jego zaleceń przed i po zabiegu. Należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach oraz chorobach, które mogłyby wpłynąć na proces gojenia się rany po operacji. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Cena zabiegu i refundacja plastyki powiek

Koszt blepharoplastyki może być różny w zależności od rodzaju zabiegu, kliniki oraz doświadczenia chirurga. W niektórych przypadkach, gdy zabieg ma charakter funkcjonalny, istnieje możliwość uzyskania refundacji części kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku zabiegów czysto estetycznych, refundacja raczej nie będzie możliwa. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub bezpośrednio z NFZ.