Artykuł sponsorowany

Jakie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonuje się najczęściej?

Jakie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonuje się najczęściej?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz zapobieganiem chorób związanych z jamą ustną, zębami, dziąsłami oraz szczękami. W przypadku wielu pacjentów, wizyta u stomatologa kojarzy się głównie z rutynowymi zabiegami takimi jak leczenie próchnicy czy usuwanie kamienia nazębnego. Jednakże, w praktyce stomatologicznej istnieje wiele innych, bardziej zaawansowanych procedur, które mają na celu przywrócenie zdrowia i funkcji narządu żucia. W niniejszym artykule przedstawimy cztery najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Na czym polega ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba jest jednym z najbardziej powszechnych zabiegów chirurgicznych w stomatologii. Zwykle wykonuje się go w celu usunięcia zęba, który nie może być już uratowany poprzez leczenie zachowawcze. Przyczyną takiej sytuacji może być zaawansowana próchnica, złamanie korony lub korzenia zęba, a także przewlekłe stany zapalne dziąseł. W trakcie zabiegu, stomatolog znieczula okolicę wokół zęba, a następnie za pomocą specjalnych instrumentów delikatnie wyłuszcza go ze swojego miejsca. W niektórych przypadkach konieczne jest również usunięcie kości otaczającej ząb, aby ułatwić jego ekstrakcję.

Chirurgia stomatologiczna w Łodzi cieszy się dużym uznaniem ze względu na wysoki poziom specjalistycznej opieki oraz nowoczesne metody leczenia. W placówkach medycznych tego miasta pacjenci mogą skorzystać z szerokiej gamy usług, takich jak usuwanie zębów mądrości, leczenie torbieli czy operacje rekonstrukcyjne szczęki. Ponadto, łódzcy stomatolodzy oferują również zabiegi implantologiczne, które polegają na wszczepieniu tytanowych implantów w miejsce utraconych zębów. Implanty te pełnią funkcję korzeni zębów, na których osadza się korony protetyczne, przywracając pacjentom pełną funkcję żucia oraz estetyczny wygląd uzębienia.

Co może prowadzić do konieczności usunięcia zębów?

Choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł czy paradontoza, są jednymi z najczęstszych przyczyn utraty zębów u osób dorosłych. W celu ich leczenia stosuje się różne metody chirurgiczne, które mają na celu usunięcie bakterii oraz zmniejszenie stanu zapalnego w tkankach otaczających zęby. Jednym z podstawowych zabiegów jest tzw. kiretaż zamknięty, polegający na usunięciu kamienia nazębnego oraz złogów bakteryjnych z powierzchni korzeni zębów. W przypadku zaawansowanych chorób przyzębia konieczne może być również wykonanie zabiegów chirurgicznych, takich jak kiretaż otwarty czy operacje resekcji korzenia.

Niektóre zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej mają na celu poprawienie estetyki uzębienia pacjenta. Przykładem takiego zabiegu jest plastyka dziąseł, która polega na kształtowaniu linii dziąseł w celu uzyskania bardziej harmonijnego wyglądu uśmiechu. Innym popularnym zabiegiem jest frenulektomia, czyli usunięcie wędzidełka języka lub wargi, które może powodować problemy z mową oraz nieestetyczne przestrzenie między zębami.